Case management pro osoby duševně nemocné a sociálně vyloučené (výzkum SANANIM)
, rubrika Blog
Výzkumný projekt realizovaný organizací SANANIM z. ú. probíhal v letech 2018-2021; byl podpořen z Evropského sociálního fondu, č. projektu CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_134/0008180.
VYHODNOCENÍ EFEKTIVITY CASE MANAGEMENTU A RODINNÉHO MOBILNÍHO TÝMU
Abstrakt
"Práce si klade za cíl zhodnocení efektivity case managementu a mobilního rodinného týmu u uživatelů návykových látek s přidruženou psychiatrickou diagnózou a u jejich blízkých. Dotazníkového šetření se zúčastnilo 121 klientů case managementu SANANIM a 11 osob blízkých klientům case managementu, které čerpaly služby mobilního rodinného týmu SANANIM. Všem účastníkům bylo více než 18 let. Byl použit modifikovaný Dotazník životní spokojenosti, který byl odebrán u souboru uživatelů s duální diagnózou a u souboru osob blízkých při zahájení spolupráce a na konci spolupráce nebo na konci projektu.
Možná interpretace výsledků t-testu je, že soubor uživatelů s duální diagnózou signifikantně lépe hodnotí svoji celkovou životní spokojenost po čerpání case managementu než při vstupu do něj. Po čerpání case managementu jsou klienti spokojenější také ve všech dílčích životních oblastech. Střední efekt case managementu byl zjištěn u hodnocení celkové životní spokojenosti a byl také identifikován u hodnocení spokojenosti v oblasti zaměstnání, finanční situace a bydlení. Spíše nízký než střední efekt case managementu byl identifikován v oblasti volného času a vztahu k vlastním dětem. Nízký efekt byl identifikován v oblasti zdraví, vztahu k vlastní osobě, oblasti rodinných a přátelských vztahů, vztahů partnerských a manželských a v oblasti sexu.
Interpretace výsledků testů nezávislosti χ2 pro čtyřpolní tabulku (kontingenční tabulku 2x2) naznačují, že byla zjištěna souvislost mezi zaměstnaností a poskytováním case managementu. Po čerpání služeb case managementu mělo zaměstnání významně více klientů než při vstupu do programu. Naopak nebyla zjištěna souvislost mezi zapojením do case managementu a partnerstvím (počet klientů, kteří byli v partnerském vztahu).
U souboru osob blízkých byla identifikována následující zjištění. Možná interpretace výsledků t-testu je, že soubor osob blízkých signifikantně lépe hodnotí svoji celkovou životní spokojenost po čerpání služeb mobilního rodinného týmu než při vstupu do programu. Byl zjištěn statisticky významný rozdíl v hodnocení spokojenosti v oblasti zdraví, volného času a u vztahu k vlastním dětem. Rodinný mobilní tým má velký efekt v celkové životní spokojenosti a v oblastech zdraví, volného času a vztahu k vlastním dětem. Naopak nebyl identifikován signifikantní efekt rodinného mobilního týmu na vztah k vlastní osobě, rodinné a přátelské vztahy a partnerské a manželské soužití.
Ze zjištění lze vyvodit závěr, že case management a mobilní rodinný tým jsou efektivní metody práce, které zvyšují spokojenost klientů s jejich životy."
[VYHODNOCENÍ EFEKTIVITY CASE MANAGEMENTU A RODINNÉHO MOBILNÍHO TÝMU v rámci projektu „Case management pro osoby duševně nemocné a sociálně vyloučené“ (CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_134/0008180); Výzkum vznikl jako výstup projektu ESF „Case management pro osoby duševně nemocné a sociálně vyloučené“ (CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_134/0008180); SANANIM, Praha, 2021]
Další informace
Informace o projektu Case management pro osoby duševně nemocné a sociálně vyloučené je zveřejněna na stránkách SANANIM z.ú. Zájemci z řad odborníků mohou požádat o zaslání plného znění výzkumné zprávy.