Studie HBSC 2017/2018

, rubrika Blog

Mezinárodní výzkumná studie Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) zveřejnila v květnu 2020 data ze sběru dat 2017/2018, který proběhl ve 45 zemích světa u 227 441 školáků ve věku 11, 13 a 15 let.

Zjištění studie HBSC 2017/2018, provedené v Evropě a Kanadě, jsou k dispozici na stránce Světové zdravotnícké organizace (WHO) jsou zveřejněna na stránce mezinárodního projektu HBSC (Health ehaviour in School-aged Children). Soubor informací obsahuje

  • Souhrn mezinárodní zprávy (Summary; PDF v angličtině a ruštině, 12 str.)
  • Klíčová zjištění ze studie HBSC 2017/2018 (Volume 1 Key findings; PDF v angličtině a ruštině, 70 str.)
  • Klíčová data v členění podle zemí/regionů a dalších kritérií (Volume 2 Key data; PDF v angličtině, 146 str.)

Informace v češtině jsou zveřejňovány na stránce české části studie HBSC, kterou realizuje tým vedený Mgr. Michalem Kalmanem, Ph.D., Univerzita Palackého v Olomouci.

Pětina českých dětí je zdravotně negramotná

"České děti ve věku 13–15 let mohou mít problém vyznat se v otázkách týkajících se zdraví. Až pětina z nich se neorientuje v pokynech od lékařů nebo nedokáže vyhodnotit informace o zdraví, které se k nim dostanou. Často také netuší, co dělat, aby jejich chování neohrožovalo zdraví jejich nebo lidí okolo. Přitom platí, že čím víc jsou mladí lidé ve všech aspektech zdravého životního stylu zběhlejší, tím lépe se skutečně cítí.", uvádí se na stránce Zdravotní gramotnost, která navazuje na stránky hbsc.cz Stránka obsahuje infografiku ke klíčovým zjištěním české části studie HBSC 2017/2018, zveřejněným v květnu 2020.

Nevíš? Piješ a kouříš!

"Stručně a jasně: u českých dětí s nízkou úrovní zdravotní gramotnosti je až dvojnásobně vyšší šance, že se opakovaně opijí nebo budou experimentovat s marihuanou. Riziko, že se z nich stanou pravidelní kuřáci, je dokonce téměř trojnásobné." [Zdravotní gramotnost, http://zdravagenerace.cz/reporty/zdravotni-gramotnost/; zobrazeno 20. 5. 2020]


Dne 2. července 2024 se centrum EMCDDA stalo Agenturou Evropské unie pro drogy (EUDA).
Web agentury: https://www.euda.europa.eu Informační stránka o novém mandátu centra EMCDDA (agentury EUDA) je na webu EUDA k dispozici i v češtině - OTEVŘÍT Změnily se i e-mailové adresy zaměstnanců agentury, jsou nyní ve formátu jmeno.prijmeni@euda.europa.eu.