»
Kurz rodinného poradenství pro drogové pracovníky
6. setkání.
Základním cílem kurzu rodinného poradenství je nabídnout jeho účastníkům rozšíření pohledu na problematiku užívání drog a to z pohledu zaměřeného na samotného uživatele směrem k chápání užívání drog jako symptomu souvisejícího s rodinným systémem. Tato souvislost může být vnímána jednak jako vliv, který má užívání drog u jednoho člena rodiny na celý rodinný systém, jednak ale také jako možnost spolupodílení se vlivu rodinného systému na vzniku a rozvoji potíží s užíváním drog.
Dílčí cíle: seznámit účastníky kurzu s různými metodami a formami práce s rodinou a specificky s rodinou uživatele drog; rozšířit znalosti o rodinném systému a jeho vývojových stupních; seznámit s teoretickými východisky a základními principy poradenských intervencí zaměřených na práci s rodinným systémem; výuku zaměřit na poradenské intervence soustředěné jednak na konkrétní skupinu klientů – uživatelů drog, jednak na možnosti řešení konkrétních potíží; rozšířit a prohloubit dosavadní dovednosti účastníků kurzu; do výuky zahrnout nácvik praktických dovedností.
Cílová skupina: profesionálové zabývající se problematikou užívání návykových látek. Není rozhodující, v jakém typu zařízení pracují, zda se jedná o zařízení specializované na problematiku užívání drog nebo jiná zařízení, kde určitou část klientely tvoří právě uživatelé návykových látek.